Choć panuje powszechne przekonanie, że promieniowanie UV jest wyjątkowo szkodliwe dla osób borykających się z chorobami skóry, nie jest to do końca prawda. W wielu przypadkach zaleca się tak zwaną fototerapię. Dermatolodzy najczęściej kierują na tego typu leczenie pacjentów chorujących na łuszczycę. Dzięki częstym i krótkotrwałym naświetlaniom zmniejsza się stan zapalny, rany goją się dużo szybciej, a nowe powstają znacznie rzadziej. Istnieje kilka metod leczenia w ramach fototerapii, a działanie jednej z nich jest takie samo, jak lampy solaryjnej – na przykład Magnum.
Wpływ solarium i kosmetyków do opalania na trądzik
Choć udowodniono skuteczność dobroczynnego działania profesjonalnych lamp solaryjnych Magnum i innych, – na stan osób cierpiących na łuszczycę oraz atopowe czy łojotokowe zapalenie skóry, zaleca się ostrożność w przypadku trądziku. Promieniowanie UV chwilowo wysusza i daje wrażenie poprawy. W rzeczywistości po pewnym czasie gruczoły łojowe reagując wzmożoną aktywnością produkują jeszcze więcej sebum. Żeby cieszyć się efektem wyciszonej skóry pozbawionej niedoskonałości, należy pamiętać, aby ekspozycja na promieniowanie nie była długa – wówczas istnieje szansa, że nie dojdzie do przesuszenia oraz pobudzenia gruczołów łojowych. Równie istotne jest, by nie łączyć leków na trądzik z opalaniem. To często bardzo silne preparaty, które w połączeniu z działaniem lampy solarium leżącego lub stojącego mogą doprowadzić do pojawienia się nieestetycznych przebarwień.
Lampy do solarium Magnum – wpływ na atopowe zapalenie skóry
Wiele osób borykających się z atopowym zapaleniem skóry deklaruje, że zauważa poprawę swojego stanu w ciepłych miesiącach, kiedy ekspozycja na promienie słoneczne jest bardzo duża. Chcąc zachować tę kondycję również w zimie, część pacjentów decyduje się na korzystanie z solarium. Pamiętając o rozsądnym dawkowaniu UV oraz stosowaniu odpowiednich kosmetyków do opalania, można spodziewać się ustąpienia zmian, a nawet remisji świądu. Podobne efekty obserwują u siebie pacjenci leczący się na łojotokowe zapalenie skóry. W tym przypadku natomiast szczególnie powinno się wystrzegać poparzeń, które mogą doprowadzić do zaostrzenia choroby. Nie należy traktować lamp jako lekarstwa bez konsultacji z dermatologiem, który jednak często zaleca fototerapię w tych przypadłościach. W korzystaniu z wyposażenia solarium najważniejsze jest, aby zachować umiar, dzięki któremu dłużej będziesz cieszyć się pięknym wyglądem skóry.