Niezależnie od tego, czy mowa o opalaniu w solarium, czy też na słońcu, w każdym przypadku kluczowe jest zachowanie umiaru i zdrowego rozsądku. Choć promieniowanie UV daje szansę na uzyskanie pięknej opalenizny, może też doprowadzić do uszkodzeń skóry, np. w postaci poparzeń. W jaki sposób zachować balans oraz opalać się bezpiecznie? Na co warto zwrócić uwagę pod chmurką, a jakie są fundamentalne zasady korzystania z lamp do opalania? Spieszymy z odpowiedzią!
ABC przed opalaniem
Zanim jeszcze zdecydujemy się zażyć kąpieli słonecznej, warto zastanowić się, czy nasza skóra jest przygotowana na wzmożone promieniowanie UV. Planując sesję opalania na plaży czy na balkonie należy przede wszystkim zaaplikować odpowiednio wcześnie krem z filtrem UV, a wysokość faktora dostosować do natężenia promieniowania oraz indywidualnego fototypu skóry. Istotny jest tutaj również wybór samej godziny opalania – nie zaleca się zażywania kąpieli słonecznych w najgorętszych godzinach, tj. między 11.00 a 15.00. Bardzo ważne jest też noszenie odpowiedniej odzieży i nakrycia głowy, ponieważ stanowią dodatkową ochronę przed promieniowaniem UV.
W przypadku opalania w solarium kluczowa jest częstotliwość i czas sesji, które powinny zostać dostosowane do fototypu skóry, a także naszego doświadczenia w korzystaniu z lamp. Niezależnie od długości naświetlania należy stosować dedykowane do solarium kosmetyki do opalania, korzystając też z ochronnych okularków oraz innych akcesoriów przeznaczonych dla klientów salonów. Tak samo, jak w przypadku opalania pod chmurką najważniejszy okazuje się jednak umiar i rozwaga.
Co po opalaniu?
Po wizycie w gabinecie solarium bądź też pobycie na plaży trzeba przede wszystkim zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry, czemu służą wysokiej jakości kosmetyki bogate w cenne składniki odżywcze. Czego szukać w łagodząco-nawilżających specyfikach? Aloesu, witaminy E, panthenolu, masła shea, kwasu hialuronowego, a także wielu innych składników, które służą przywracaniu właściwego poziomu nawilżenia, przy jednoczesnym łagodzeniu ewentualnych podrażnień.
Ważnym aspektem pielęgnacji po opalaniu jest również unikanie gorących kąpieli i pryszniców, które mogą dodatkowo wysuszać skórę. Zwłaszcza po dłuższych sesjach zaleca się też krótki detoks od opalania tak, aby ciało miało czas się w pełni zregenerować (jak się okazuje, sprzyjają temu również regularne peelingi). Ponadto warto też zadbać o nawilżanie od środka, pijąc odpowiednią ilość wody.
Przestrzeganie wspomnianych zasad pozwoli Ci korzystać z uroków letnich plaży czy solariów bez ryzyka poparzeń i innych negatywnych skutków opalania. Co ważne, pamiętaj, aby w przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stanem skóry i samopoczuciem, umówić się na wizytę do specjalisty.