Solarium – przyjemność nie dla wszystkich?

 

Od wielu lat kanonem piękna jest opalone, delikatnie brązowe ciało. Z powodu niedostatecznej ilości słońca w ciągu roku w naszym kraju, wiele osób odwiedza solaria, których wyposażenie zna już na pamięć. Korzystanie z nich jest bardzo powszechną, łatwą i szybką metodą opalania. Nie każdy może sobie jednak pozwolić na taką przyjemność – rzecz jasna nie z powodu wysokich kosztów, lecz przez przeciwwskazania medyczne. Sprawdź, czy jesteś na liście osób, które nie powinny korzystać z solarium.

Profesjonalne podejście do opalania w solarium

Niejednokrotnie odwiedzałeś solarium, korzystałeś z wersji leżącej i stojącej, a może nawet natryskowej? Ciesząc się ciepłem, a także wizją równomiernie opalonej skóry, nawet nie przeszło Ci przez myśl, że może zaliczasz się do grupy osób, dla których taka przyjemność jest niewskazana. Przede wszystkim przydatna będzie wiedza, jaki jest Twój fototyp skóry. Terminem tym określany jest rodzaj karnacji – możemy wyróżnić sześć fototypów:

  • fototyp I – celtycki (najbardziej narażony na poparzenia słoneczne),
  • fototyp II – północnoeuropejski,
  • fototyp III – środkowoeuropejski,
  • fototyp IV – południowoeuropejski,
  • fototyp V – występujący w krajach azjatyckich,
  • fototyp VI – występujący w krajach afrykańskich.

Opalanie w solarium – przeciwwskazania

W celu uniknięcia poważnych konsekwencji dla zdrowia zapoznaj się z najważniejszymi przeciwwskazaniami do korzystania z solarium. Na wstępie uprzedzamy wszystkie kobiety spodziewające się dziecka – opalanie tym sposobem podczas ciąży jest surowo zabronione! Tak samo przez 2 miesiące po porodzie. Ponadto do grupy, która nie powinna z niego korzystać, zaliczają się osoby z jasną karnacją oraz ze skłonnością do pieprzyków i znamion (fototyp I). Uczulenie na słońce, przyjmowanie niektórych leków, różnego rodzaju choroby, stosowanie określonych kosmetyków (np. z kwasami AHA) również stanowią istotne przeciwwskazania do korzystania z solarium.

Co zamiast solarium?

Już wiesz, że opalanie w leżącym, jak i stojącym solarium – nie jest dla Ciebie. Jakie są więc inne możliwości, by profesjonalnie zadbać o swój wygląd? Jeśli zależy Ci na atrakcyjnej opaleniźnie, polecamy stosowanie samoopalacza – może kosmetyk do ciała nie zastąpi przyjemności, jaką jest wizyta w solarium, ale Twoja skóra zyska ładny kolor bez ryzyka dla zdrowia. Pamiętajmy, że niezależnie od fototypu skóry każdy powinien zachować umiar zarówno w korzystaniu z solarium, jak i naturalnego słońca.

Facebook
Facebook
Facebook
Instagram
Instagram
Instagram
Allegro
Allegro
Allegro