Opalanie w solarium – fakty i mity

Piękna opalenizna to marzenie wielu z nas – gdy uda nam się ją uzyskać, nie tylko przyciągamy zainteresowane spojrzenia, ale nierzadko sami czujemy się też pewniej. Atrakcyjny odcień skóry nie zawsze jednak da się osiągnąć w naturalnych warunkach – choćby zimą. Z myślą o osobach, które chcą wyglądać fantastycznie przez cały rok, powstały więc solaria obecne na rynku od wielu lat. Z ich działaniem związanych jest wiele mitów. Warto zatem wyjaśnić najpopularniejsze z nich oraz zestawić je z faktami.

Nowoczesne solaria a zdrowie i bezpieczeństwo skóry

Jednym z popularniejszych mitów dotyczących solariów jest pobudzanie produkcji witaminy D, której brakuje nam zwłaszcza w czasie zimowych miesięcy. Przy kontakcie z promieniami słońca ludzki organizm wytwarza ją samodzielnie, ale nawet nowoczesne solaria nie są w stanie zapewnić jej organizmowi. Brak promieniowania słonecznego może za to skłonić do rozpoczęcia suplementacji tej witaminy. W okresie letnim wystarczy natomiast zaledwie 15 minut na zewnątrz, aby wyprodukować jej wystarczającą dawkę.

Wiele osób uważa również, że po opaleniu się w solarium będą bardziej odporne na oparzenia słoneczne – to także mit. Ochrona przed promieniowaniem UV wynikająca z posiadania opalenizny jest minimalna, dlatego podczas długotrwałej ekspozycji na słońce niezmiennie trzeba być szczególnie ostrożnym i stosować kremy z filtrem. 

Mitem jest również stwierdzenie, że sesja w profesjonalnym solarium leżącym może w krótkim czasie poprawić wygląd skóry. Niedoskonałości oraz zmiany trądzikowe ulegną wysuszeniu i staną się mniej widoczne, ale nie należy takich zabiegów nadużywać. W dłuższym okresie opalanie w solarium jest bowiem szkodliwe dla cery trądzikowej, a połączenie sesji opalania z lekami na trądzik może nawet doprowadzić do reakcji alergicznej.

Czy wyposażenie solariów wpływa na jakość opalenizny?

W kwestii korzystania z solariów istnieją też mity dotyczące samej opalenizny. Nie jest bowiem prawdą, że bez kremu do opalania skóra szybciej ciemnieje. Przeciwnie, podczas każdej sesji w solarium warto używać wysokiej jakości kosmetyków. Mogą one poprawić efekt i pogłębić odcień skóry, a ponadto zapewnić jej właściwe nawilżenie.

Warto rozprawić się z jeszcze jednym mitem dotyczącym kosmetyków – odwiedzając nowoczesne solarium, trzeba stosować preparaty dedykowane właśnie do tej formy opalania. Standardowe kremy z filtrem przeciwsłonecznym nie nadają się do używania w solariach i jedynie utrudniają uzyskanie pożądanej opalenizny.

Świadomość tego, które opinie o odwiedzaniu solarium są prawdziwe, a które to jedynie mity, może zatem nie tylko zapewnić satysfakcjonujący efekt opalania. Odpowiednia wiedza ma znaczenie także dla bezpiecznego, odpowiedzialnego korzystania z dobrodziejstw lamp opalających.

Facebook
Facebook
Facebook
Instagram
Instagram
Instagram
Allegro
Allegro
Allegro