Kiedy warto zrezygnować z solarium? Kilka słów o przeciwwskazaniach

Zażywanie kąpieli słonecznych ma wielu miłośników. Solaria są w końcu namiastką słonecznego lata, pozwalając osiągnąć opaleniznę niczym z egzotycznych wakacji – niezależnie od pory roku. Ich szeroka dostępność, a także atrakcyjna cena za korzystanie z usług sprawiają, że są one niezwykle popularne, ciesząc się cały czas dużym wzięciem zarówno w miastach, jak i małych miejscowościach. Choć opalanie w solarium jest przyjemne, dając niebywałe efekty, warto mieć jednak na uwadze to, że nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Przed pójściem na wizytę należy więc sprawdzić, jakie są ogólne przeciwwskazania do korzystania z solarium, a jakiekolwiek wątpliwości skonsultować z personelem gabinetu lub dermatologiem.

Fototyp skóry kontra opalanie w solarium

Jak się okazuje, nie każdy może korzystać z uroków łóżek opalających, ponieważ stanowczo odradza się je osobom o fototypie I, czyli celtyckim. Mają one bardzo jasną karnację, rude lub blond włosy, a do tego jasne brodawki sutkowe i dużo piegów. Wszystko to sprawia, że są bardzo wrażliwe na promieniowanie UV, a nawet krótka wizyta w solarium bądź kilkanaście minut na słońcu mogą prowadzić do bardzo ciężkich poparzeń skóry. O ile osoby z fototypem celtyckim często próbują rozmaitych kosmetyków ochronnych, w praktyce bywa najczęściej tak, że niestety nie są one w stanie ochronić ich delikatnej skóry.

Zdrowotne ograniczenia, czyli ciąg dalszy przeciwwskazań do opalania

Z wizyt w solarium powinni zrezygnować wszyscy borykający się ze stanami zapalnymi skóry, a więc rozległym trądzikiem, opryszczką, trądzikiem różowatym czy bielactwem. Ekspozycja na promieniowanie UV nie jest wskazana również w przypadku rozszerzonych naczynek krwionośnych, chorób serca i układu krążenia czy też innych schorzeń przewlekłych. Warto zaznaczyć, że opalanie w solarium stanowczo odradza się również kobietom w ciąży, mającym miesiączkę bądź karmiącym piersią. Masz grypę, gorączkę, a może jesteś w okresie rekonwalescencji po zabiegu lub operacji? Zrezygnuj na ten moment z usług solarium i odwiedź je, dopiero gdy poczujesz się lepiej.

Choć promieniowanie UV w solarium można dostosować ściśle do bieżących oczekiwań i potrzeb skórnych, nie należy poddawać się mu w wielu przypadkach. Do pozostałych ograniczeń należą m.in.:

  • znamiona barwnikowe, a więc przebarwienia i pieprzyki, których opalanie może prowadzić nawet do nowotworu skóry,
  • niezagojone tatuaże, piercing i rany oraz świeżo wykonany makijaż permanentny
  • aktywne zabiegi kosmetyczne – zwłaszcza głęboko złuszczające
  • stosowanie kosmetyków z retinolem i kwasami hydroksylowymi (AHA, BHA) bezpośrednio przed opalaniem
  • przyjmowanie środków fotouczulających, np. antybiotyków, leków hormonalnych, preparatów przeciwzapalnych, a nawet niektórych ziół – nagietka czy łopianu
  • nadwrażliwość na promieniowanie UV, czyli innymi słowy, uczulenie na słońce.

Podczas gdy wiele przeciwwskazań ma charakter czasowy, umożliwiając osobom aktywne korzystanie z solarium po uporaniu się z kwestiami zdrowotnymi, warto mieć na uwadze również stałe ograniczenia takie jak, chociażby fototyp skóry czy znamiona barwnikowe. Choć mogłoby się wydawać, że jedna wizyta raz na jakiś czas nie powinna wpłynąć negatywnie na kondycję organizmu, nie zalecamy takiego podejścia. O zdrowie należy dbać, stąd też przeciwwskazania do opalania powinny być dla nas ważną informacją i drogowskazem w bezpiecznym korzystaniu z solarium.

Facebook
Facebook
Facebook
Instagram
Instagram
Instagram
Allegro
Allegro
Allegro