Kiedy należy ograniczyć korzystanie z uroków solarium?

Solarium to miejsce, w którym mamy do dyspozycji nowoczesne łóżka i kabiny wyposażone w wysokiej jakości lampy do opalania. Choć w wielu przypadkach chodzenie na solarium wiąże się wyłącznie z pozytywnymi doświadczeniami, warto zdawać sobie sprawę, kiedy nie należy z niego korzystać. Solaria spełniają co prawda szereg rygorystycznych wytycznych w zakresie bezpieczeństwa, jednak z uwagi na samą specyfikę działania lamp do opalania nie są odpowiednie dla każdego. Kiedy uczęszczanie na solarium niesie za sobą ryzyko? W jakiej sytuacji warto zrezygnować, na stałe lub tylko na jakiś czas, z naświetlania lampami UV?

1. Skłonność do oparzeń

Osobom mającym jasną karnację odradza się korzystanie z solarium. Choć w niektórych przypadkach jest to możliwe np. po zastosowaniu dobrych kosmetyków ochronnych, w praktyce posiadacze niemalże białej skóry instynktownie unikają promieniowania UV – czy to w solarium, czy na zewnątrz. Nie tylko powoduje ono zaczerwienienia, prowadząc do poparzeń, ale też znacząco zwiększa ryzyko nowotworów skóry.

2. Rak skóry w rodzinie

Szczególną grupę stanowią osoby mające historię nowotworów w swojej rodzinie. Oczywiście choroby onkologiczne mają wiele przyczyn – nie tylko genetycznych – jednak w takich przypadkach zaleca się ograniczenie bądź też całkowitą rezygnację z solarium.

3.Stosowanie leków zwiększających wrażliwość na światło

Niektóre leki, takie jak chociażby antybiotyki, środki przeciwzapalne, czy preparaty na trądzik mogą zwiększać wrażliwość skóry na promieniowanie UV, powodując poparzenia szybciej i intensywniej. Przed wizytą w solarium należy koniecznie skonsultować się z lekarzem bądź też sprawdzić ulotkę leku, weryfikując, czy nie jest światłouczulający.

4. Zmiany skórne

Nie wszystkie znamiona muszą być przesłanką do zaprzestania chodzenia na solarium, ponadto warto pamiętać o tym, że można je zakleić na czas opalania. Problem pojawia się w sytuacji, gdy zauważymy nowe, nietypowe zmiany. Wtedy należy zaniechać opalania i niezwłocznie skonsultować się z dermatologiem.

5. Ciąża i choroby

Z uroków solarium nie można korzystać będąc w ciąży, a także zmagając się z różnymi dolegliwościami zdrowotnymi. Bezwzględny zakaz opalania dotyczy osób w trakcie leczenia onkologicznego oraz zmagających się z chorobami autoimmunologicznymi, hormonalnymi i układu krążenia.

Zdrowe podejście, pozytywne efekty

Mając w pamięci wspomniane ograniczenia co do wizyt w solariach, możemy racjonalnie korzystać z dobrodziejstw lamp do opalania. Świadome i umiarkowane naświetlanie promieniami UV pozwoli nam osiągnąć zamierzone rezultaty bez szkody dla zdrowia. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości polecamy skonsultować się z lekarzem, który z pewnością podpowie, czy opalanie jest dobrym pomysłem.

Facebook
Facebook
Facebook
Instagram
Instagram
Instagram
Allegro
Allegro
Allegro