Fototerapia w leczeniu depresji

Wraz z nastaniem jesieni, spadkiem temperatury oraz niewielką ilością docierającego światła słonecznego wiele osób boryka się z chorobą afektywną sezonową, zwaną SAD (seasonal affective disorder). Zwykle gorszy nastrój uderza późną jesienią, trwając aż do wczesnej wiosny. Poczucie przygnębienia, spadek energii i chęci do życia, niechęć do interakcji społecznych, rozdrażnienie, wolnopłynący lęk czy też wzmożona senność to tylko część objawów obserwowanych u osób zmagających się z sezonowymi zaburzeniami nastroju. Jak sobie z nimi radzić? Z pomocą przychodzi tutaj fototerapia, wykazująca niebywałą skuteczność w łagodzeniu przebiegu SAD.

Na czym polega fototerapia?

Terapia światłem LED to nic innego jak ekspozycja pacjenta na intensywne światło o określonej długości fali, zwykle imitującej naturalne światło słoneczne. Głównym mechanizmem działania fototerapii jest regulowanie rytmu dobowego organizmu, który może być zaburzony u osób cierpiących na SAD. W celu osiągnięcia dobrych rezultatów należy poddawać się naświetlaniu codziennie przez ok. 20-60 minut, co oczywiście powinno zależeć od intensywności samego światła czy też indywidualnych potrzeb. Jak się okazuje, najlepszą porą w ciągu dnia jest do tego ranek.

Terapia światłem LED – jedna z wielu form leczenia choroby afektywnej sezonowej

Oczywiście tak jak w przypadku wielu innych zaburzeń psychicznych mamy do wyboru szereg różnych metod leczniczych. Aby terapia dobrze spełniła swoje zadanie, powinna zostać dostosowana do indywidualnych wymagań pacjenta. O ile niektórzy będą czerpali większe korzyści z przyjmowania leków przeciwdepresyjnych, inni mogą z kolei czuć się znacznie lepiej, wprowadzając do swojej codziennej rutyny poranną fototerapię. Warto pamiętać, że SAD jest jednostką chorobową, stąd też w przypadku podejrzenia u siebie sezonowych zaburzeń nastroju, należy skierować kroki do specjalisty, który postawi diagnozę oraz zaproponuje ewentualne formy leczenia, np. terapię światłem LED.

W przeciwieństwie do wielu innych metod leczenia fototerapia jest najbezpieczniejsza, nie wywołując żadnych skutków ubocznych typowych dla szeregu leków psychiatrycznych. Mimo tego warto mieć na uwadze to, że nadmierna ekspozycja na światło może prowadzić do podrażnień oczu czy też zmian skórnych. Z tego powodu niezwykle istotne jest przestrzeganie zaleceń dotyczących trwania i intensywności terapii. Ponadto należy mieć na uwadze przeciwwskazania do terapii światłem LED, wśród których wymienić można np. jaskrę, schorzenia siatkówki, a także przyjmowanie leków zwiększających wrażliwość na światło.

Facebook
Facebook
Facebook
Instagram
Instagram
Instagram
Allegro
Allegro
Allegro